חמישי, 07 דצמבר 2017 05:44

כמו בנבואה - ירושלים זו רק ההתחלה

משפט עממי וידוע אומר ש"לא משנה מה הגויים יאמרו, משנה מה שהיהודים יעשו", כך שבעצם הכל תלוי בנו, ולא בהם שם, באומות העולם. ובהתאם, כל מה שקשור גם למושג "שלום", הוא לא בהקשר של לוחמה עם גוי כזה או אחר, אלא בינינו אנו. שהרי, שיא השאיפה הישראלית לשלום עם הערבים שיביא מקסימום לאי שפיכות דמים, יכולת לטוס בעולם בחופשיות, לעשות שופינג וכו, הוא אינו שלום אמתי, על פי ערכו ובטח שלא ה"שלום" שבו עוסקים פסוקים רבים. כמו למשל, הפסוק "עושה שלום במרומיו הוא יעשה שלום עלינו..." שאין עניינו השלום השטחי והפוליטי שבו עוסקים ציבורים מסויימים. שכן, שלום ממשי, של אהבה, הוא מה שהיהודים צריכים לעשות בתוך עצמם. ורק אז, יתכן שיבוא שלום בעולם, בינינו לבין הגויים, אך גם כל זאת, לא יהיה באופן השטחי של תפיסתנו את המושג הנל.

שכן, השלום, כפי שאנו רגילים לאחוז בו כמונח, מתדמה לנו על פי רוב כסוג של הפסקת אש, יחסים דיפלומטיים וענייני תיירות, שזהו תיאור המושג ברמתו הרדודה. ובכל זאת, כיוון שהמדובר במושג מרכזי ביותר ביהדות, במונח בעל עומק רב, לא יהיה ניתן במסגרת פוסט קצר להיכנס לעומקיו, אך יש להבין שעיסוק במושג, פירושו עיסוק באהבה. זהו שלום באמת. ולפני שנגיע למצב האוטופי של השלום בעולם כאהבה, עלינו תחילה להשתית שלום פה, בינינו. היינו, שכמו שאומר הפתגם הידוע כאמור, לא משנה מה יאמרו הגויים, כי אם מה שנעשה כאן, ולפיכך, יש גם להפנים שרק כתוצאה מכך, יהיה המשך לתהליך, כשלום בעולם. וזה, לא יהיה סוג של "לוב אנד פיס" כפי שבטבענו השטחי זה מצטייר בשטחיות, אלא שכמו שאנו רואים בהכרזת הנשיא טראמפ, יהיה זה שלום שבו יודו הגויים בייחודיותנו, תוך התממשות החזון, שבתנ"ך. זאת אומרת, שכמו שחזו הנביאים, שלום יתרחש, מתוך הבנת המציאות ולא מתוך הסכם כלשהו או גחמה.

לא מעטים עוסקים בימים אלו, בהשוואה של ממלכת עשו (האמריקאים) לפסוקים הידועים המתארים בנבואות את התרחשויות אחרית הימים כתהליך שבו אט אט, נגיע לגאולה השלמה. ובמסגרת זו, יקרו דברים רבים ומגוונים, כשביניהם, אנו ניחשב בעיני האומות ואפילו בעיני שונאים רבים, כעם ישראל ששב לאדמתו ושמאתנו, תבוא הישועה לכולם. גם נוצרים רבים מאמינים בכך שיש לתמוך בנו ושבגללנו אנו, השלום לא בא. ובהשתלבות זו של דברים, עם התקופה והכתובים, לא ניתן עוד להתעלם מכך שכנראה משהו טוב קורה פה בינינו, אם הנשיא של ארה"ב, ראש ממלכת הגויים, מכריז על ירושלים כבירת המדינה, שהיא ממילא, עובדה גמורה. כך שעלינו, אין לזה השפעה אבל מתוך זה, אולי ניתן להבין שעם כל כמה שלא פעם רע לנו ונדמה שהעתיד שחור, הנה יש אור בקצה המנהרה. עשינו משהו טוב, סביר להניח, שבזכותו מכירות האומות, בחלק הפנימי של הארץ, עד שהיא תהיה הארץ השלמה.

וכפי שבכתובים יש חיצוניות ופנימיות, פשט וסוד, כך ברמת החומר, יש את החלק הכללי שהוא ישראל ובתוכה, כעין סוד, את ירושלים הבירה. ואין דבר במציאות שקורה מן הסתם, אלא הכל קשור, חוץ ופנים, כמו שניתן לעתים לראות זאת, בתקופות מיוחדות בעיקר. וזו, תקופה כזו. זה הזמן, שבו אנו רואים קשר בין עניינים. אנו רואים כיצד יש פה חיבור וערבות הדדית בין רוב הישראלים על הסכמה יהודית, שאינה נותנת למיעוט שמאלני לחרחר ריב, כדי שנושפע מן העולם. כך שהשלום המתממש בינינו, תוך מיגור הדעות השליליות שהן כנגד היהדות, כנגד הארץ השלמה, בית המקדש וכן הלאה, בא לידי ביטוי גם בהכרזת טראמפ, על כך שזה לא עניין חברתי של מחלוקת בין דעות, כי אם החלטה והכרעה. וכיוון שהכרענו כציבור ברובו, שדעת הימין היא הקובעת והנכונה, היא המאחדת באמת על פי  ערכים עליונים ולא על פי ערכי שופינג, אזי אנו רואים כיצד דברי הנביאים מתחילים להתממש, כחלק מתהליך הגאולה. זה, שקשור גם לעיסוק ההולך וגובר בפנימיות התורה, היינו בחכמת הקבלה כרובד הסוד, שדומה לירושלים ב"חיצוניות", שהיא כמרכז ולב, לעומת שאר הארץ שסביבה. 

שנזכה במהרה בימינו להחשת התהליך ולקבלת המציאות הנכונה של אהבה ובאהבה

השאר תגובה