ראשון, 03 דצמבר 2017 15:49

מי אתה אלקים - הבורא ע"פ הקבלה

הורגלנו לחשוב עוד מילדותנו, שהבורא הוא מעין דמות היושבת לה למעלה בשמיים, כשלעתים זהו איש קשיש ולעתים יש לו גם זקן לבן ארוך והוא, מי שברא את העולם. התכונות שלו, כפי שהושרש בנו במשך החיים וגם בעיקר מהילדות, אלו תכונות אלקיות המבדילות אותו מאתנו, עם כל הדמיון לנו, או לאותה דמות אדיאלית שציירנו לנו בדמיוננו, עם השנים. כך שעל אף שלכאורה הוא מצד אחד מתדמה לנו כאנושי, הרי שתכונותיו הן אינן אנושיות. כך שבניגוד לנו בני התמותה המוגבלים ושנמצאים כאן בלי שבחרנו בזה, הוא חי לנצח, יודע ושולט על הכל, והוא גם מי שברא את העולם, מלכתחילה. 

ובכל זאת, עם השנים והתבגרותנו, אנו כבר מבינים מה מתוך זה נכון ומה לא, תוך שאנו גם מכירים בעובדה, שעבורנו, הבורא מתדמה ומצטייר בכמעין דמות אדם אנושית, למרות שהוא לא כזה. שכן, כל התכונות האלקיות הבלתי נתפסות בדעתנו, פשוט הולבשו על ידנו למה שמוכר לנו, כצורת אדם. ולא סתם אדם, אלא מי שהורגלנו לכך שהוא נראה כחכם וטוב. ועם כל זאת, למרות היותו חכם, טוב, יודע הכל ושולט כל הכל, שהוא הנצחיות והבורא, הרי שעדיין ברור לנו תוך כדי החיים, שלא מדובר על "מישהו", אלא יותר על "משהו". ולא מן הסתם הוא מורגש בנו כך ומתקבל עלינו באופן כלשהו, אנושי, שהרי אנו, שואפים אליו ורוצים את קרבתו של מי שמנצח על הכל, הקב"ה. 

אין לנו דרך להבין אותו, לדעת אותו ולהאמין בו, מבלי שנגביל אותו לתוך דעתנו. וממנה כמובן, אנו מפסלים את מה שאנו הכי יכולים לתפוס כממשי, כך שהוא קשור למציאותנו ולא שהמדובר על בורא תלוש. כזה, שאין לנו מושג אם הוא קיים או לא. היינו, שאנו "מכריעים" באופן כלשהו ומסיבות כאלו ואחרות שהוא ישנו ושהוא כזה או אחר. והנה, עם כל התבגרותנו והתפתחותנו בתפיסת החיים ובתוכם אותו בורא, נדמה שעדיין גישתנו אליו, ילדותית. שכמו, עם כל התרחקותנו מהילדות, משהו בתוכנו עודנו מסתכל על הקב"ה, כפי שתפסנו אותו כילדים קטנים. והדבר היחיד שאולי אבדנו עם הזמן, זאת האמונה התמימה בו, שבניסיוננו לפצות עליה, בנינו בתוכנו איזו סוג של דמות, שלה אנו קוראים "אלקים" כמבוגרים. ועם כל זאת, במובן זה, שאנו בו כילדים שטרם התפתחו בכדי להבין מי הוא באמת, יש לנו דרך ופער לעבור ולהשלים, כדי לדעת מי הוא באמת, עבורנו כאנשים בוגרים.

מוזמנים ומוזמנות להרצאה - מי אתה אלקים - הבורא על פי חכמת הקבלה

פריטים קשורים

השאר תגובה