שבת, 25 נובמבר 2017 23:20

קבלה לעם ישראל - הדרך לגאולה

הפופולריות של חכמת הקבלה, כפי שאנו רואים זאת בשנים האחרונות, היא אינה עניין של מה בכך. שכן, המקובלים עצמם נבאו שאכן תגיע תקופה שכזו, של עיסוק בקבלה והסרת ההתנגדות שהייתה לה פעם בעבר, בתקופות קדומות, עד אשר תעלה קרנה של הקבלה וילמדו אותה רבים בכל עם ישראל. מצב, שכפי שאנו רואים זאת כבר מזה זמן, באמת קיים הן בארץ והן בעולם. פה בישראל, לפחות מאז תקופת המכון לקבלה של ברג, בלי קשר לדעות השונות של אנשים לגבי המקום והאיש, נפתחו אט אט עוד ועוד מכונים ללימוד עד ימינו אלו שבהם הם כבר רבים עד מאוד ויש שיטענו שגם "נמצאים בכל פינה". בעולם, נראה שגם יש התעוררות לא קטנה ולא מעט מן הגויים, מתחילים להבין שבידי היהודים, יש את המפתח לאמת, הרי היא חכמת הנסתר. אותה חוכמה, שאולי לפני מאות שנים התנגדו לה, אך כבר מזה שנים רבות לא קיימת לה התנגדות, היא זו שנמצאת בחזית, מקדימה.

את ספר הזהר, הספר המרכזי בחכמת הקבלה, כבר ניתן למצוא במאות אלפי בתים בישראל, גם אצל חילוניים וכמובן שאצל דתיים. ובכלל, מספר זה, ניתן בימינו לשמוע הסברים ודרושים כמעט בכל בית כנסת כחלק משלל פרשנויות התורה, כגון רש"י, הרמב"ם, הבעל שם טוב, הרב עובדיה ועוד. זאת אומרת, שעל אף שאולי הייתה בעבר הרחוק התנגדות לקבלה, הנה אנו רואים שכיום וכאמור, מזה שנים רבות, הפופולריות שלה גואה. ה"פחד" שהיה ממנה פעם, כבר לא קיים, להפך. ההתעוררות של רבים, גם בזכות תנועת החסידות ותמיכתו של הרבי מילובביץ' בכתבי הסולם וחצרו (בחלוקת הדולרים של הרב שמחה אשלג), הביאה ל"אומץ" אולי מידי, לעומת הפחד שלכאורה היה פעם. והכוונה במילה אומץ, היא בכך שבימינו יש גם לא מעט שמנצלים את הקבלה ומשיכת האנשים אליה, לשם התקדמות אישית כזו או אחרת. חלק עושים זאת למען כסף, חלק למען השגת כוח ושליטה ויש גם לא מעט מגלומנים שעושים זאת מעצם הרגשת גדלותם ההזויה, כמו שהיו בכל תקופה.

היינו, שגם בתקופתנו, ישנם שרלטנים שרואים בעצמם סוג של "גלגול" מיוחד, או ממשיכי דרך של מקובל כזה או אחר ואף ניתן לראות לא פעם, עדת חסידים לא קטנה שפוסעת אחר שרלטנים כאלו ואחרים שמנצלים את הקבלה שחדרה לכל בית בישראל. כלומר, שעם כל הטוב שבזה שהקבלה הפכה לחלק מאתנו ושנבואת המקובלים התגשמה ומתגשמת, אותה פופולריות שיש לקבלה בעם ישראל מן הצד השני, גם עלולה לטמון בחובה סכנה מסוימת. שכן, לא רק שהניצול שלה יכול להביא להטעיה של הלומדים, כי אם אכן לספק כוח לכל אותם נצלנים שמעוניינים לטעון בשמה, כדי להשיג משהו. ובכך, יקרה לה או עלול לקרות לה, מה שקרה לרבים בעם, מבחינת גישתם לספר התורה והדת המסורתית, כפי שהיא מוכרת וידועה. כך שלמרות שלא התורה שייכת לציבור זה או אחר וכמובן שהבורא לא, "יכולת הניכוס" של ערכים אלו על ידי אישים וציבורים מסויימים, גרמה לציבורים גדולים אחרים להתרחק מערכים חשובים אלו שלנו כעָם. זאת, עקב התחושה ש"זה של הדתיים..." למשל או "של החרדים"

זאת אומרת, שאסור שבמקרה הזה, אנשים לא ירצו ללמוד קבלה, להתקרב אליה או לשמוע עליה, רק כי כבר יש לה סטיגמה שהיא כביכול "שייכת" למכון כזה או אחר שמלמד, או לגורו/רב כלשהו שמדבר בשמה. זה, קרה עם התורה והיהדות ה"קלאסית", מה שגרם לחילונים רבים כאמור להתרחק ממנה ואף בציבור הדתי עצמו, היו מריבות מי "יותר מייצג" את התורה. ואם דבר זה יקרה לרובד הסוד שבה, לקבלה, יהיה זה נזק בלתי יתואר להתפתחות הרוחנית של עמנו. כי הנה, נבואת המקובלים לגבי התפשטות הקבלה בעם ישראל, היא מטעם ראייתם את הנסיבות המקרבות את זמן הגאולה על ידי ההיחשפות לחכמת הקבלה - ובהתאם, כל נסיגה במצב, תביא לעיכובה של הגאולה חס ושלום. לפיכך, כציבור שמבין שהקבלה (וגם התורה!) לא מיוצגת על ידי איש ולא שייכת לשום מכון/עמותה/ארגון או מפלגה, אל לנו גם לטעות ולפסוע בשביל זה של דחיה ממנה, שלא פעם יוצרים המכונים/גופים השונים ו/או הרבנים שבראשם ומקורביהם. הקבלה היא שלנו, של עם ישראל - ואם נקדים להפנים זאת ולהבין שיש בידנו את הכוח להמשך ההתפתחות הרוחנית, או אז ניגאל. כלומר, אז נראה שאין לנו עוד צורך בכל אותם פירודים והפרדים, או דוברים בשם הקבלה והתורה, כי אם באיחוד הקשור לכלל העם כעם הספר, עם ישראל

שהנה הן התורה, והן כל רבדיה כולל הקבלה, יתאחדו בנו כולנו בבוא העת כאומה שלמה, לתובנה אחת גדולה של שלם, במה שמוכר כזמן אחרית הימים. ובכל זאת, עד שנבואה זו תתגשם במלואה, התהליך עד אליה, כפי שאנו רואים זאת, תלוי בכך שנשמור על חכמת הקבלה טהורה, בלי נצלנים הדוברים בשמה ובשם "מקובלים" לכאורה, עם כל הכבוד. אסור, שנתרחק ממה שמקדם אותנו ודווקא כעת, בזמן הזה, יש לנו את הגישה אל חוכמה זו בלי כל אותם "מתווכים" אינטרסנטים או אפילו לא אינטרסנטים. שהרי, כשאדם לומד את החוכמה הזו על דרך פירוש הסולם, הוא כמעט ולא נזקק להסברים ושאר מסגרות בכדי ללכת בשכלו של מקובל אלוקי זה. אדם, שהותיר לנו, לעם ישראל, דרך להתקדמות אמתית בעליה הרוחנית, כי אנו בדור האחרון, שבו אנחנו כבר מפותחים דיינו על מנת שנוכל להבין כתבים, שהיו בעבר גנוזים. גילוייָם, תוך התחלפות הזמנים עד ימינו אלה שבהם כבר כאמור ספר הזוהר (ופירוש הסולם שבו) נמצא בכל בית בישראל, הוא עדות והוכחה לנבואת המקובלים והחכמים בכלל שזו העת שבה מתממש הכתוב לפיו "אין לנו על מי להישען, אלא על אבינו שבשמיים". והוא, הציב לנו פה את הסולם לעלות אליו סוף סוף, על ידי לימוד הקבלה הנאורה והטהורה, אם ישירות ואם דרך כתבי אדמו"ר הזקן, שגם כן הותיר לנו לא מעט עומקים, שיעלו אותנו למקום הכי גבוה שאפשר. ועכשיו, זה הזמן והתקופה. 

 

קבוצת הפייסבוק - קבלה לעם ישראל - למתעניינים ולמתעניינות בנושא בלי להשתייך לזרם כלשהי, תנועה, מפלגה, עמותה וכו...

פריטים קשורים

1 תגובה

השאר תגובה