שלישי, 31 אוקטובר 2017 15:36

שימו לב... ושכל

"הלב מבין", הוא אחד הביטויים היפים בשפתנו, כדי לבטא את אותו חיבור שיש בנו, בין שכל לרגש. בין מוח, ללב. שכן, כל אחד מהם במנותק, לא מורגש בנו כדבר מה שלם וטוב. ועם זאת, לא פעם אנו מוצאים עצמנו בלי מילים להסביר את הרגשתנו, או שאנו פשוט מבינים דבר מה, אך לא חשים בו, בחשיבות הראויה. ובכל זאת, כשהשניים מתחברים, כשהלב מבין ויש מילים לבטא את הרגש, כמו גם ההבנה האינטלגנטית המעוררת את הנפש, או אז, אנו שלמים. אז אנו יורדים לעומקו של הביטוי ומבינים, אבל דרך הלב. ייתכן, שאם נבדוק זאת טוב יותר, נראה שגם ההפך קורה ובעצם, דרך המוח והשכל, אפשר להרגיש. אולי רק צריך לנסות זאת, כך שכמו שהלב מבין, ניתן גם "לשים לב". שזה אומר, שלבנו יהיה במקום שבו מחשבתנו משוטטת לה

זמן זה, של תחילת השנה, לאחר החגים ולאחר שכבר סיימנו לקרוא את התורה כמידי שנה, מתחילים אותה שוב, כבכל שנה. ותמיד, כשמגיעים לפרשות המאלפות המתארות את אבינו, אברהם, לא ניתן שלא להשתהות מול הדמות המפעמת שזכתה ליכולת מיוחדת במינה המכונה "התבוננות", אשר ממנה הגיע אברהם, למה שהגיע. כלומר, שמתוך יכולתו לתהות על המציאות, על גרמי השמיים, על הזמן, על עצמו ועל העולם וכו', הוא החל לשער שבעצם, לא הכל הוא חומר וטבע סגור. היינו, שיש מעבר לחומר דבר מה שלם, מושלם, שמשגיח על הכל והוא אחד. את זה אברהם אבינו הבין, דרך שכלו. אמונתו בהשגותיו היו כה חזקות, עד שכידוע בסיפור על כך שזינק אברהם אל הכבשן על פי הוראת נמרוד ויצא שלם מצדו השני. כל זאת, בזכות אמונתו.

זאת אומרת, שעל ידי כך שאנו מתבוננים בחיים על כל מה שבהם, כמו אברהם, תוך שאנו לעתים חשים יותר ולעתים מבינים יותר, הנה עם הזמן תתרקם בנו התובנה שלפיה, כל מה שקורה סביבנו, לא היה יכול לקרות כך מן הסתם. שכן, אם יש סדר, יש מסדר. אם יש חוק, יש מחוקק. או במילים אחרות, במידה וחס ושלום לא היה בורא, המציאות הייתה שרירותית לחלוטין, ללא סדר, ובלעדינו כמבחינים בסדר - ובעצם היא גם כלל לא הייתה, כך שבאותה מידה והקבלה, אין בריאה בלי בורא. את זה הבין אברהם ובהתאם, לנו כצאצאיו, יש מה ללמוד כמו שאומר הפתגם הידוע "מעשה אבות סימן לבנים". ואין כמו אבינו, ובכלל אבותינו, כדי למצוא בכל מצב ומצב בחיינו, את האלוקות. אם זה דרך שכל והתבוננות כאברהם, או אם בשאר הדרכים שהותירו לנו צדיקים. ואבותינו, כמובן שבראשם.

שיהיה המשך מוצלח

 

פריטים קשורים

השאר תגובה