שני, 27 מרס 2017 10:06

והזוכה בעונה האחרונה של בית האח הגדול הוא...

בויכוח שהתנהל על מסכי הטלויזיה במסגרת תכנית הריאליטי, "האח הגדול", עלתה הסוגיה הרדודה והידועה לפיה ניתן להשוות בין דתו של אדם יהודי, לשאר עקרונות שונים ומשונים כגון טבעונות, צמחונות וכדומה. היינו, האם אין או יש הבדל בין הדברים, בין החשיבות שאדם מקנה לערך זה או אחר בחייו ובעצם, בתהיה, במה שונה היהדות כדת שבה אדם יהודי מבצע מצוות, משאר בחירות של אדם בחייו. בחירות, הנוגעות להחלטות מוסריות כביכול, תזונתיות, בריאותיות וכן הלאה. הויכוח, אמנם הוא חלק מתכנית בידור ובהתאם, לא היה ניתן לשמוע מעבר לפופוליזם שבעניין, על פי המפיקים שהם אלו שכידוע, מחליטים מה לשדר בסופו של דבר. ועם זאת, מעבר לתכנית והזמן הקצר שניתן לנושא זה, הרי שהמדובר בדבר מה שאנו נתקלים בו גם בחוץ. כלומר, גם בחיים "האמיתיים", אלו שמחוץ לשעת הפריים טיים, הטלויזיה ו"האח הגדול". שכן, אנו אלו שחיים באמת והתכנית כפי שזה נראה, רק משקפת אנקדוטות, מתוך חיינו, כמו גם המשתתפים שבה. אלו, שטוענים לדעות, דתות ושאר נושאים העולים אצלנו בסלון, יחד עמם 

"טבעונות" או "צמחונות" ובכלל, שאר נקיטות בגישות של בני אדם בעת האחרונה, היא צורת "הדת החדשה". כך שמה שבעבר היה קשור יותר לבריאות ותזונה, הפך עם הזמן לעניין עקרוני, מוסרי לכאורה או דתי, הקשור בעניין אחר בכלל. היינו, בנושא התאכזרות לבעלי חיים, תוך גיבובי טענות ש"בשר זה רצח", כשבנוסף לזה מגיע גם התירוץ שהאדם, הוא בכלל יצור צמחוני "על פי מחקרים" לכאורה. ועל כן, טוענים חסידי הדת החדשה, אין בכלל צורך וטעם באכילת בשר, או בכל הקשור להריגת חיה. זאת אומרת, שלפי דת זו, אין גם צורך בעור של פרה לתפילין, בקדושת סעודות המחייבות דגים ובקר ויותר מכך; זו התכחשות לעתיד שאליו אנו צועדים ובמסגרתו, נקריב קורבנות בבית המקדש, לאלוקים. ומכאן, כפי שאנו גם רואים בתכנית הידועה ובכלל, בכל ההמצאות של הדתות שאנשים מאמצים אליהם, הנה כל מטרתן היא התנגחות ביהדות. התנגשות בתורה ובמצוות. ועל כך, קמו הרי גם הנצרות וגם האיסלאם, עוד שתי דתות מומצאות, שבסיסן, הוא התנגדות למקור הקדמון מכולם: הבורא ועם ישראל. אותם שני נתונים, שעליהם סובב לבסוף כל העולם.

יש רק דת אחת: יהדות. היא, הדת (ברית, אמונה) שעליה קמו כל שאר הצורות של ניסיון לתפוס את העולם, אך כאמור, על בסיס התנגדות לאמת היחידה שישנה. אותה אמת, לפיה אין טעם לאימוץ עקרונות בכלל מלכתחילה, אם אין בורא לעולם. שכן, כל עיקרון, מוסר, ערך ושאר דברים, הם בגדר המצאה בלבד ללא אחיזה במציאות, אם אין כוח עליון מוחלט ממשי, שהכל עליו נשען. שהוא, זה שמוסר (או מסר) את התורה ולכן, המוסָר, הוא ממנו. ממנה. הוא בורא הבריאה ולכן עמו, הוא אנחנו, כיהודים כאן. ובהתאם לכך, אין כל קשר בין החשיבות שאנו מעניקים לעניינים הקשורים בנושא הרוחני היהודי, לחשיבות שיש להעניק לכל הרדוד שבעולם הגשמי כגון בריאותנו ע"פ צורת התזונה. זו, לא דת ולא רוחניות, אלא עיסוק בחומר ובמה שממילא, ימות ואין לו שום מטרה. שזהו הגוף. ואם כן יש לו מטרה כלשהי הקשורה במוסר, בערכים ושאר עניינים נפשיים מופשטים, אזי הם קשורים אך ורק לנשמה. והיא, קשורה לא"ס של ערך עליון, הקב"ה, כמי שמייצב את כל התמונה. והתובנה הזו, שאם זה לא "איתו", אז זה "נגדו", היא דבר מה שאנו מתחילים להבין יותר ויותר עם הזמן. כך גם למשל, מחנה השמאל, הוא בבסיסו לא דעה פוליטית אלא פעולה כנגד הדת. שזהו מצב, הנובע לא מ"אהבת המן" אלא מ"שנאת מרדכי". 

ובכל זאת, כשמנסים לסכם את כל עונות האח, כאשר זו העונה המסכמת מכולם, יוצא שהייתה התפתחות לאורך השנים, למיטיבים להבחין בדבר. וההתפתחות או ההתקדמות הזו, נבעה לא פעם ובעיקר, מאותו הדיון הקשור באלוקי ישראל, בעמקות ההשוואה שבין היהדות לבין שאר המצאות העולם, אך כמעט תמיד בסוף, ישבו כולם אל שולחן השבת לקידוש ושירה. גם מי שמגדרו אינו ברור, שדתו אינה הדת האמיתית היהודית וגם מי שהתנגד לכל דבר אחר, מצא עצמו בסוף יושב עם המנצח של כל העונות, ה'. זה, שעליו נסובה גם רוב העונה האחרונה של "האח הגדול", כי הוא כידוע, האב, הגדול מכולם. הוא, שמכווננו לאותם דיונים, בדרכים עקיפות, פתלתלות ונסתרות, עד שנפנים ונבין שזה הוא שזכה, זוכה ובע"ה, אנו נזכה גם כן לראותו סוף סוף נכנס אל המקום שאנו מצפים לו כבר המון זמן. כלומר, הקב"ה, שאנו מצפים לו שישרה שכינתו בבית המקדש השלישי, כדי לזכות את כולנו, בגאולה. ששם, בבית המקדש הזה, כתוב שהוא יהיה "בית תפלה לכל העמים", כי בגילוי השכינה, כולם זוכים ואין יוצא מהכלל. ולשם, לבית הזה, יגיעו כולם כדי לצפות ולהתחבר, לערך העליון המושלם. עם זאת, כל החיכוך, כל הבירור שנדרש עד שנגיע למעמד הזה סוף כל סוף, הוא מסר בלתי מבוטל שיצא ממסכי הטלויזיה שלנו שנים, עד הפרק האחרון לכולם. פרק בחיינו, שבו אכן יש זוכה בויכוח, במחלוקת, אשר אליו אנו נתקבץ מכל כיוון ונתקשר כעָם, בבוא הזמן. ושיבוא במהרה אמן, כבר עכשיו.

המשך טוב

עודכן לאחרונה ב שני, 27 מרס 2017 10:56

4 תגובות

 • קישור לתגובה אביחי אביחי אביחי אביחי אביחי שלישי, 28 מרס 2017 22:56 פורסם ע"י אביחי אביחי אביחי אביחי אביחי

  מה עם דברי התורה של אביחי? כולם רוצים לדעת מה הוא רצה להגיד לעם

 • קישור לתגובה רק אביחי שלישי, 28 מרס 2017 16:57 פורסם ע"י רק אביחי

  די לבלבל את המח שם הימור שאביחי לוקח

 • קישור לתגובה האח הגדול של שרון גל שני, 27 מרס 2017 12:17 פורסם ע"י האח הגדול של שרון גל

  שרון גל לא סתם זוכה - האח הגדול לא ציפה לזה

 • קישור לתגובה רק חמימו שני, 27 מרס 2017 10:58 פורסם ע"י רק חמימו

  חמימו! יהודי אמיתי!

השאר תגובה