ראשון, 05 מרס 2017 21:27

בפורים הזה...

 

מרדכי היהודי, אם אנו שמים לכך לב, מתהדר קודם כל בכינוי הפשוט שכל אחד ואחת מאיתנו יכולים להזדהות עמו. שכן הוא יהודי, כמונו. לא דתי, לא חילוני, אלא מי שמייצג את החלק שבנו הישראלים, כזהות בסיסית. חלק שבתוך תוכנו, בדומה למרדכי, הוא כנקודה בלתי מנוצחת שמאמינה בבורא ומכאן, שכמעט כל יהודי באשר הוא, היה מוכן למות על קידוש ה' ולא להשתחוות לצלם שהציג המן לעם. ואת זה בתחילה, מרדכי מסמל; זהות, שמחוברת לדבר מה וקשורה אליו, כאמת שאין להחליפה. זה, ה"אני" שלנו, כמו גם של מרדכי. היהודי. ואם אין לאדם את האני שלו, את מי שהוא, אין הבדל בינו לבין כל חיה אחרת, שכמו נמצאת פה בעולם, סתם. 

גם למשה רבנו, אומרים חכמינו, משול מרדכי. והם עד כדי כך מגדילים את דמותו וטוענים, שהוא כמשה בדורו, הקרוי "איש" מבחינת גודל דרגתו. כך שמשה, כמו גם מרדכי, מהווה דמות לחיקוי ודוגמה עבור העם היהודי, כיצד עליו לנהוג ומה עליו לעשות. ואכן כשאנו באים להשוות ביניהם יותר לעומק, אנו מבחינים ששניהם היו קרובים למלוכה, שניהם גאלו את העם ומשה כידוע, נולד ונפטר בחודש אדר, חודש הפור. הזמן, שעליו ידע המן הרשע כזמן הסתלקות משה וחשב, שלא יהיה מזל ליהודים והם ייספו חס ושלום. כידוע, הפור התהפך (המן הרשע לא ידע שמשה לא רק הסתלק בחודר אדר אלא גם נולד בו) ובעצם, מזלם של ישראל לא חדל מלהאיר להם פנים, למרות ניסיונו להרע

מרדכי, מתאר המקרא, כיהן בחצרו של המלך אחשוורוש ובעקבות סכסוך מול המן, תפס זה הרשע את מקומו כמשנה למלך. עם זאת, הגעתו של מרדכי לפרס של אז, אומרים מפרשים מסויימים, נבעה לא מהגירוש לכשעצמו של ימי בבל, אלא מדאגת מרדכי לעם. הוא, כגדול ברוח, היה צדיק הדור שבזכות מהלכיו יהפוך האבל לשמחה. היינו, שבמקום ההשמד, יתרחש נס והגורל ישתנה לטובה. זאת, כמו בחיצוניות, גם בפנימיות, כמצב שמסמל את האיסור להתייאש אי פעם מהקושי והרע ולסמוך תמיד ועד הסוף על ישועת ה', כפי שמרדכי עשה ומשה גם כמובן. דמויות, המשמשות לנו כמגדלור בעומק מורשתנו וזהותנו, מאז ומתמיד, כבני אדם ובעיקר, כיהודים.

כעם ישראל, אנו לא ככל בני האדם, אלא אנחנו נחשבים כבניו של הכוח העליון המשגיח עלינו - ומאיתנו רק נדרשת תשומת הלב והאמונה בדבר. בכך, לא רק שאנו זוכים לישועה, אלא גם הגויים שרצו בהשמדתנו מגיעים לאותו מצב בו הם התחפשו בזמנו ליהודים, כדי שלא יזהו אותם כרשעים שרצו לפני כן להשמיד את העם. מעשה, שלזכרו גם אנו נוהגים להתחפש בחג ולזכור כל שנה להתחבר מחדש ליהודי שבנו, היינו "להתייהד", כפי שעשו אנשי אומות העולם, ככתוב במגילה. שהרי גם בתוכנו, ישנו מעין "המן הרשע" שמתנגד לרוחניותנו, לדתנו, אבל מתוך אי ההסכמה עמו, מתוך ההליכה בדרך משה רבנו, מרדכי ושאר הצדיקים, אנו ננצח את היצר ו"נחזיר בתשובה" גם את החלק הרע. אותו חלק, שבא בפורים בעצמו ומחפש את זהותו כ"מתייהד", המתעלה להכיר במדרגות הנודעות בספרים כ "יראה" ו"אהבה". 

 

 

אז בפורים הזה... ממנהגי ומצוות החג

 

קריאת המגילה.

בליל פורים וביום פורים, קוראים את מגילת אסתר ממגילת קלף אמתית. חשוב ביותר לשים דגש על הקשבה ולשמוע כל מילה ומילה במגילה. כידוע, בזמן הקראת שמו המלא של המן (ולא שמו לבד כ"המן") יש מנהג להשמיע רעש ברעשן לזכר מצוות מחיית שם עמלק, ושעיקרה, היא ביום פורים.

משלוח מנות. 

בחג פורים, נהוג ששולחים איש לרעהו ואישה לרעותה משלוח-מנות. יש להכין לפחות שני מיני מאכל שונים (אפשר גם משקה) ולשלוח לקרובים כגון שכנים וידידים, כשכמובן הכי מומלץ זה לשלוח על פי מידת גמילות החסדים. מידה, המתייחסת לנחלשים והנזקקים, כגון אוכלוסיות העולים, חולים, מבוגרים, בודדים וגלמודים אשר זקוקים לאדם שישמח את ליבם. שיראה להם, שיש מלך לעולם ובזכותו "שני זרים" נפגשים בזהות אחת משותפת בחג

מתנות לאביונים.

זו מצווה בחג, לתת צדקה לשני עניים לפחות או לחילופין, לתת צדקה בגובה של סכום הנדרש למטרה זו (להעבירו לידי עניים מיד כשניתן). בחג הפורים מתקיים הכלל: לפיו "כל הפושט יד נותנים לו". (כלומר שלא עושים חשבון האם הוא עני ומסכן באמת, כמו שעושים ביום יום)

משתה ושמחה.

שמחה ושתיה עדלאידע, היא מצווה בפורים; אחר-הצהריים, נהוג שעורכים סעודה גדולה עם בשר ויין ובה שמחים "עד דלא ידע".

ממנהגי העם. 

להתחפש, או לפחות הילדים, נוהגים לעשות זאת, כשלמנהג ישנם טעמים רבים כגון התחפשותם של הגויים ליהודים, מאימת הפור שנהפך. כמו כן נהוג, שהמבוגרים בחג זה מחלקים לכל הילדים 'דמי פורים'.

לסיום, אתם/ן מוזמנים לעיין בדף הבית במאמרי החג השונים וכמו כן, להיכנס לשיעורים שניתנו בנושא החג, על פי קבלת הסולם.

אנו יוצאים להפסקה עד חודש ניסן (למשך כל חודש אדר).

שיהיה לכם המשך משמח, מבדח, מלא ברכה. 

מוזמנים להיות בקשר דרך דפי הפייסבוק שלנו , באמצעות מיסרון יומי בהשראה רוחנית שמוצע בדף הבית ובכלל.... 

לעיין פה באתר, למצוא את עצמכם/ן, לגלות משהו מעבר לרוחב שבחיים, אלא לעומקם ולגובהם. אל תשכחו: "אדם נוצר כדי להרים את השמיים" - הרבי מנחם מנדל מקוצק.

תהיו טובים לאחרים, זה יביא לכם שמחה. להם גם. 

אוהבים אתכם/ן

ניפגש בניסן

צוות האתר 

(רונן דבח, אסף יערי, שרית טהורי, סיגל דבח ואחרים וטובים)

עודכן לאחרונה ב ראשון, 12 מרס 2017 18:15

פריטים קשורים

1 תגובה

  • קישור לתגובה על פי חבד שלישי, 07 מרס 2017 15:54 פורסם ע"י על פי חבד

    יש עוד סיבות לתחפושת בפורים, וזה כדי להראות התלבשות שמעל הטבע, על הטבע שלנו. שאנחנו עם ישראל חיים בנס ולא בטבע רגיל ולכן, מלבישים מסיכה או מתחפשים, למה שהיינו רוצים להיות (רשב"י, אברהם אבינו וכדומה)

השאר תגובה