שני, 20 פברואר 2017 06:11

האח הגדול - הפנים החדשות

עונה זו של התכנית "האח הגדול", כתב מישהו היכן שהוא בהלצה, מביאה עמה סממנים שלפיהם אולי בעונה הבאה ישונה שמה ל"בית היהודי", לפחות כמו שזה נראה כרגע. ואין הייתה הכוונה באמירה זו, לגבי שמה של המפלגה הידועה, זו של בנט, אלא לאופי והמאפיינים שמראים תושבי ודיירי הבית אט אט, מבחינת יהדותם, כישראלים. שכן, עונה זו מצטיינת, הרבה מעבר לכל עונה קודמת, בדיירים שונים ומגוונים שעם כל ההבדל ביניהם, יש להם מכנה משותף אחד חזק וברור וזוהי היהדות. היינו, אותו הקשר החזק למסורת, לעם, לציונות, לארץ ולעוד הרבה דברים שמזוהים עם נושא זה של זהותנו, כישראלים. כיהודים, שאולי לא נראים כמו יהודים מן המניין אבל אלו הם הפנים החדשות, של אותו היהודי, שאינו דתי. ברוכים הבאים לבית האח החדש...

אין להם כיפות. אין להם ציצית. הם לא שומרים נגיעה (למרות שחלקם טוענים שכן). הם מניחים תפילין בבוקר, מקפידים על סעודת שבת כהלכתה, רובם דוגלים בצד הימני של המפה הפוליטית ועוד יותר מכך. גם מי שאינו כזה שם ונמצא במיעוט, הוא עדיין מי שעושה זאת מתוך חיפוש אחר הזהות היהודית בעקשנות. כך שגם אותם דיירים בבית שטוענים לאתאיזם, לבלבול בזהות המינית ול"צפוניות" יתירה, גם הם עדיין רואים עצמם כיהודים. משם, בחירתם נובעת. הם לא יתנו למישהו אחר לקחת את זהותם זו, כיהודים, והם נלחמים עליה לפי דעתם הם. כך למשל, כשיש ויכוח בבית בין שמאל לימין, אין בו צד שמתכחש למי ומה שאנו קודם כל, כעם. ומשם, נובעת כל דעה. גם כשהיא נשמעת הכי קיצונית בעולם.

חיכוך, אומרים חכמינו, אינו מנוגד ל "אהבת לרעך כמוך" ולאהבת האחים שבינינו, אלא להפך. החיכוך, הריב, המחלוקת והויכוח, הם שמולידים כמעין "ניצוצות" שמחממים אותנו ומחברים בינינו ככור היתוך. אנחנו מסכימים, ולא מסכימים, עד שאנו מתעלים מעל. וזה לא מן הסתם שאומרים שכששמים 2 יהודים בחדר אחד יש 3 דעות. כך שאולי מהצד השלילי, זה בא להדגיש את גודל אי ההסכמה, אבל אפשר להביט על זה גם אחרת. כך שהדעה השלישית, היא זו שעליה אנו מסכימים, דווקא כדבר שקם מהפירוד הקודם. ככה זה היה אצלנו תמיד כעם יהודי, גם כשההיסטוריה מספרת לנו על חלוקה גדולה בינינו - תמיד, בסוף, זה הוביל לאחדות גדולה יותר, לאורך זמן. היינו, שגם אם יהיה "פיצוץ" בבית האח, הוא לא יהיה לרעה אלא רק לטובה, כתוצר. כי כאמור, יש משהו אחד חזק שנמצא מעל הכל ושמחבר בינינו, כיהודים. כאנשים, בעלי גורל אחד, זהות משותפת והבנה שעם כל השוני שבינינו, אנו מאוד דומים וזו עובדה. כולנו רואים זאת בעיניים.

אנחנו צופים בהם. מביטים ומגלים הזדהות עם מי מבני הבית ואולי מחליפים את אהדתנו לדמות זו באחרת מדי פעם, על פי ההתנהלות האחרונה. כשאנו דוגלים באחד, אנו שונאים לאויבו ואח"כ, בלי ששמנו לב, אנו יכולים למצוא עצמנו מסמפטים, את מי שלא חיבבנו. שכן, אנו נאהב את מי שאוהד את זה שאנו דוגלים בו ופחות נאהב, את מתחריו. ככה זה. כמו משחק כסאות בשידור, ובסוף כולם יושבים על כולם איכשהו. והניצחון, אולי בתכנית פועל בדרך כזו או אחרת, אך בחיים, זה פועל באופן אחד; הכל היה משחק. כולם בו לשם השעשוע ולא צריך ללכת עם זה רחוק מידי כשזה ייגמר וכשכולם/ן יחזרו להם לשגרת החיים. אין לנו מה לזכור את התנהגותם, את דעותיהם ואת התנהלותם כי הם שיקוף שלנו לטוב ולרע. אנחנו, זה הם והם זה אנחנו ואף יכולנו להיות שם במקומם ולהיות מבוקרים על ידם. ואין דבר נפלא יותר מזה שלאחר שהכל ייגמר, הם, אנחנו, נחזור לחיינו שוב, אולי תחילה עם קצת רעש, אך די מהר, זה יירגע. זה יעבור לעונה הבאה, לתכניות הריאליטיז הבאות ולהמשך התפתחותנו כאן כעם ישראל, העם היהודי. עָם, שההשגחה הקדושה מכוונת אותו להבחין עד כמה אנחנו שונים מככל עם אחר מצד זה, אך מצד שני אנחנו מחוברים לתמיד, כמו אחיות ואחים. 

השיר "אח שלי", מוקדש לכם, לכן, לדיירי הבית ולכולנו, להמשך חיים מבורכים.

 

 

עודכן לאחרונה ב שני, 20 פברואר 2017 14:25

4 תגובות

 • קישור לתגובה אחות בינונית (סנדוויץ) שלישי, 21 פברואר 2017 23:15 פורסם ע"י אחות בינונית (סנדוויץ)

  האח הגדול עובר לבית חדש ואני מאמינה שהאודישנים לעונה 9 הבאה יהיו כבר אחרת לגמרי ממה שעכשיו קורה שם בבית האח. כתבה חשובה שיכולה להמשיך הלאה להמשך העונות

 • קישור לתגובה רק אביחי שני, 20 פברואר 2017 23:49 פורסם ע"י רק אביחי

  רק אביחי

 • קישור לתגובה תצביעו אביחי שני, 20 פברואר 2017 14:21 פורסם ע"י תצביעו אביחי

  אביחי זה הישראלי החדש שכולם אוהבים

 • קישור לתגובה תומר אבוטבול כהן - מעריץ של שם שני, 20 פברואר 2017 13:47 פורסם ע"י תומר אבוטבול כהן - מעריץ של שם

  איזה יופי. כמה נכון

השאר תגובה