שני, 09 יוני 2014 19:12

לימוד קבלה וירטואלי - בחינם - און ליין - הקורס שער לרוחניות

בשעה טובה, בתאריך 9/6/14 התרחש השיעור הוירטואלי הראשון של אתר משמעות החיים, בקורס שער לרוחניות. אנו רוצים להודות למשתתפים ולמשתתפות, על כל השאלות, על המחמאות ועל השיתוף. השיעור ישודר שוב כך שיהיה ניתן לשאול שוב פעם שאלות און ליין ואתם מוזמנים להתעדכן

בלוח השידורים העדכני. באופן כללי, יתרחש שיעור מדי יום שני בשעה 20:00 בערב ואנו מקווים שבקרוב בכל יום ויום יהיה קורס בשעה הזו, שכן, כרגע אנו שוקדים על הכנת שאר הקורסים. ז"א, שמעבר לכך שהתחלנו להעביר את הקורס הראשון של יסודות חכמת הקבלה, יעלו בקרוב שאר הקורסים גם כן, כגון תפיסת המציאות, חגי ישראל ועוד. כמו כן, במסגרת לימוד הקבלה באתר, נעביר מדי יום חמישי הרצאה פתוחה שגם בה ניתן יהיה לשאול שאלות און ליין. מעבר לכך, אנו במגמה לקיים שיעורים פיזיים מול כיתת לימוד בהקדם האפשרי, במרכז שאותו נשכור ויהווה מקום למפגש ולימוד למתעניינים ברוחניות, דרך חכמת הקבלה. 

אנו מאמינים שבזמנים אלו, שהם כל כך שונים מכל המוכר לנו עד היום בתרבות היהודית, יש דרך חדשה ואחרת שבה האדם צריך לפסוע בכדי להשיג את רוחניותו. כלומר, אנו בזמן שבו מתעוררת מדרגה חדשה של אנשים המעוניינים בלימוד, שלא רוצים השתייכות בכוח לאיזשהו מקום. לאיזשהו ארגון, מפלגה, עמותה וכדומה. אנשים, לרוב חילונים ונאורים, שרוצים ללמוד את הקבלה, בלי לחזור בתשובה מבחינה חיצונית. בלי להשתייך לאיזשהו רב או גורו וכדומה. וזה דבר מבורך כמובן, כי זה אומר שזהו זמן שבו האדם ממש מתוכו רוצה לגלות מה שמסתתר מאיתנו ולא לשם אינטרסים חיצוניים שמחזקים את האגו. ואין מה לעשות, תמיד כשהאדם מנתק עצמו מעם ישראל ומשתייך לחצר כזו או אחרת, לסיעה כלשהי, לקבוצה שאומרת לו "האור אצלנו", אזי האגו מקבל שם מילוי כלשהו, שעלול להטעות את האדם. שעלול להסיט אותו מהשאלה הראשונית שהביאה אותו ללימוד. וסטיה מהשאלה הזו, היא סכנה. והסטיה הזו, על פי רוב באה בגלל הבדלנות של האדם שאינו קושר עצמו לעם ישראל, אלא לאיזה התארגנות שבתוכו. גם הרב קוק מסביר על כך, שאם האדם אינו דבק בכלל נשמת ישראל וחושב שהרוחניות לעם ולעצמו, תגיע דרך הפוליטיקה או דרך השתייכות לכת לדוגמא, תהיה סטיה מהמטרה, כי טבעו של כל גוף "להזין את עצמו". לא משנה עד כמה כוונותיו טהורות ואם יש שם מי שקורא לעצמו מקובל או לא. אי השתייכות לעם ישראל מבחינת הגישה הפנימית, לכל אחד ואחת בעם, היא טעות.

עם ישראל, הוא הפילטר של האדם בדרכו הרוחנית. עליה, האדם צריך לבקש ולהתפלל. כך, האדם הפרטי מישראל בעצם משיג את רוחניותו האישית, זאת למרות ששאלתו היא דבר אישי ופנימי. כלומר, אמנם האדם מגיע לקבלה מתוך חיפוש פרטי עצמי, אך בהגיעו אליה, עליו להתייחס לעצותיה. וכחלק מעצותיה, האדם צריך למצוא דרכים כיצד להעביר את הוויתו דרך נשמת ישראל. עצם אי הבנתו של האדם מהי אותה נשמה, מעוררת בו חסרון שבהמשך, ימולא בתמונה הנכונה של מהי נשמה זו. מסביר בעל הסולם, שכדי שהאדם ינצל כל הזמן מרשת הרצון לקבל לעצמו, שזהו האגואיזם, על האדם מוטלת העצה שלא לתת למחשבות האגואיסטיות לתפוס מקום של חשיבות. אלא שתמיד, יפנה האדם את יהבו לשלם. לבורא. לכלל. כך למשל, אם האדם חש צער שהוא חטא ועתה הוא חש שהבורא לא ירצה בו, אז עליו לנסות ולכוון את עצמו להבין את צער השכינה שהיא כנסת ישראל. עד כמה היא סובלת כשאדם פרטי בה סובל. זה כמו ילד, שיכול לרחם על עצמו כשאמא מענישה אותו, אך אם הוא יבין כמה כואב לאמא להענישו בכדי לחנכו, כך הוא יתקדם מחוצה לעצמו וירכוש עולם פנימי ועמוק יותר. עולם, שמחוצה לנו, הקרוי "זולת", שזוהי מחשבת הבריאה שמקיפה אותנו. היא זו שקיימת זולתנו. מחשבה, שמכוונת אותנו למצב הכי טוב שלנו שזוהי רוחניותנו, שההתחברות שלנו אליה, תחילתה באותו עם שמקיף אותנו ברגעים אלו. עם, המהווה נשמה אחת כללית גדולה שהישראלי הנאור, צריך להעביר עצמו בה. דרכה. היא מעין "מגבר", לעצמיותנו הכלואה בגבולותיה הצרים. ההתייחסות לנשמה הכללית, מהווה את נקודת היציאה מהגבול הזה, למרחב שמעלינו. למצב, שבו נהיה שלם גדול יותר מעכשיו. וגדול יותר זה אומר רוחניות, לעומת גשמיות. 

ומי שרוצה רוחניות, לומד קבלה. לרצות רוחניות זה אומר לשאול על הטעם בחיים, על המשמעות שבהם. זה מה שאמור להניע את האדם ללימוד. וזו השאלה שהאדם גם כל הזמן צריך להזכיר לעצמו אח"כ, במהלך הזמן, בכדי שלא להתנתק מן המקור. כלומר, שאסור לאדם למצוא לעצמו נחמה באיזו השתייכות רק לחלק הקטן הקרוב אליו, אלא לשאוף ליותר מכך. להבין, שהוא לא טוב מהאחרים אלא "בתוך עמי אני יושבת". לא פעם, כשהאדם משייך עצמו לארגון או מפלגה וכדומה, הוא מתחיל לחוש גאווה וריחוק מעם ישראל, וזה כאמור, מכשול גדול בדרך שכן, הדרך לרוחניות היא אינה התבדלות אלא השתייכות למקור. לנשמה הכללית. וגאווה, שהיא תוצר על פי רוב הנובע מההתבדלות, מונעת מהאדם לשייך עצמו לכלל. לעם. לכן, בסגרת לימוד הקבלה, כשהאדם מבין שהוא לומד כדי לגלות את משמעות החיים שלו, אל לו לאדם להתחיל לחשוב שעל ידי תרימת כספים בלבד או קשר עם גורו או רב, תגיע רוחניות. אין זה כך. רוחניותנו, נובעת רק מהקשר לאותם "עמחה", שהאדם מטפח בתוכו, מתוך מגמתו לדבוק בבורא כתפיסת המציאות האמיתית. 

עודכן לאחרונה ב חמישי, 12 יוני 2014 12:36

פריטים קשורים

1 תגובה

  • קישור לתגובה יפה חמישי, 12 יוני 2014 18:20 פורסם ע"י יפה

    נכנסתי לשיעור. מאד נהנתי ממנו. הוא נותן זוית חדשה על הקבלה.

השאר תגובה