צורת הרפואה והטיפול הטובים ביותר הם כידוע, רפואה מונעת. היינו, אותה גישה, שתפסה את מקומה בשנים האחרונות לצדה של הרפואה הקונבנציואנלית, שעל פי רוב אנו עושים בה שימוש, כשאנו כבר חולים. עם זאת, תחילת כל התחלואים או לפחות רובם, מגיע מדבר מה שאותו יכולנו למנוע ולא לעשות. כך למשל, יתר שומן, עישון, אכילת מזונות מזיקים, חוסר פעילות גופנית וכדומה, הם דברים שגורמים לנו לחלות ולכן, תשומת הלב אליהם, יכולה לסייע לנו לאורך זמן, ככל שנימנע מהם. ותשומת הלב, היא כאן כל העניין, שכן, כל אחד ובעיותיו הוא ורגישויותיו האישיות (חולשות) ובהתאם, כל אדם יודע, או אמור לדעת, מה מזיק לו וממה עליו להימנע. אם זה מיותר מידי קפה, מניוון הקשור בפחות מידי תזוזה, מחומרים אחרים שמזיקים ובכלל, להיות קשובים ולהתרחק, ממה שעלול לגרום לנו לחלות, בתור התחלה.

תחום נוסף, הקשור גם הוא ברפואה מונעת, או מה שמוכר יותר בשם "רפואה אלטרנטיבית", מתייחס כבר למצב שבו חלינו או נפגענו ולשם כך, עלינו לטפל בעצמנו כדי לחזור ולהיות בריאים. ובימינו, כמו גם מזה זמן רב כבר, ידוע שלא כל חולי או פגע הם דבר מה שדורש לקיחת תרופות, התערבות כירורגית ושאר ענייני הרפואה הרגילה. שכן, בעידן זה שבו יש כל כך הרבה ידע נגיש ויכולת לרדת לעומקם של דברים, הנה לא חסרות דרכים לטפל באדם, בלי חומרים כימיים וניתוחים. היינו, שבנוסף לרופא הרגיל או במקומו, אפשר לגשת לרפלקסולוגיה, לדיקור סיני, לעיסויים, לתזונאי וכדומה, או ללכת לפי שיטת הרמב"ם וחכמי רפואה אחרים ורבים. כאלו, שהשאירו לנו הוראות כיצד לטפל בעצמנו בשמנים ארומתיים, בתבלינים מגוונים, מזונות מיוחדים, צמחי באך וכן הלאה, מה שמסייע ומשפיע על לא מעט אנשים. 

הדבר האחרון שעליו אני רוצה לכתוב, בהתאם לכל הנושא הזה של רפואה מונעת, הוא הנפש שלנו. מצב הרוח שלנו. ככל שאנו מדוכאים, עצובים, פסימיים, חרדתיים וכדומה, כך הסיכוי שלנו לפתח מחלות גובר ולהפך. שמחה, התרוממות הרוח, הבעת חיוך במקום הזעפת פנים, זה המתכון לחיים בריאים והדרך למנוע את המזיקים. שכן, כשאנו ב"דאון", המערכת החיסונית שלנו נחלשת ואנחנו הופכים לפגיעים. לעומת זאת, כשאנו ב"אפ", או לפחות לא בדאון, אלא כמו שאומרים "שומרים על אופטימיות", או אז, זה שומר עלינו חזרה. גוף חזק, חסין, הוא דבר שלא פעם תלוי באדם ומצבו הנפשי. לא יעזור כל הספורט שבעולם למי שמדוכדך ולא יעזרו גם מזונות מיוחדים, למי שכועס וזועף כל הזמן. שהרי ידוע שהנפש משפיעה על הגוף ולכן יש לשים אותה ראשונה, כי גם לא פעם "הכל בראש". לא פעם, מה שעובר עלינו הוא פסיכוסומאטי ומקורו בחולשה פנימית. ולכן, כחלק מהרפואה המונעת וזו השואפת להביאנו לחיים בריאים ומאושרים, יש להקפיד על נושא זה של הרגשתנו, מצב רוחנו וגישתנו למציאות, על מנת לחוות את חיינו על הצד הטוב ביותר, עם כמה שפחות נזקים בסופו של דבר

אסיים באיחולי בריאות כמובן

ובהצלחה